Rosetta Mission؛ فرود موفق کاوشگر بر روی سطح ستاره ی دنباله دار!

  • aragorn
  • 2014-11-15 14:45:57

این هفته ربات فضایی ESA با نام Rosetta توانست با موفقیت، یک کاوشگر کوچک را بر روی سطح یک ستاره ی دنباله دار، فرود بیاورد. این اولین بار در طول تاریخ است که بشر توانسته است به چنین موفقیتی دست پیدا کند. نام این ستاره ی دنباله دار 67P/Churyumov-Gerasimenko است و اکنون، منتظر ارسال عکس های این کاوشگر از سطح این ستاره ی دنباله دار هستیم.

عکس زیر را این کاوشگر، زمانی که در حال فرود بر روی سطح این ستاره ی دنباله دار بود، گرفته و ارسال کرده است. این عکس ها فوق العاده با کیفیت هستند و امید است بتوانند اطلاعات ما از این اجرام فضایی را بیشتر کنند.

ROLIS نام سیستم عکاسی این گاوشگر و مخفف Rosetta Lander Imaging System است و توسط انستیتوی DLR سازمان تحقیقات نجومی برلین، به صورت اختصتصی برای این ماموریت ساخته شده است. ROLIS نقش بسیار مهمی در این ماموریت ایفا می کند.

لازم به توضیح است که این پروژه در سال 2004 آغاز شد و این کاوشگر در حدود 957 روز را در سفر بوده تا به این ستاره ی دنباله دار برسد.

Rosetta اولین ماموریت بشر بود که توانسته در آن به سطح یک ستاره ی دنباله دار دسترسی پیدا کند. این ستاره ی دنباله دار در حال ورود به منظومه ی شمسی است و با وجود کاوشگر مخصوص بر روی آن، ستاره شناسان می توانند تغییرات سطح یخ زده ی آن را در هنگام نزدیک شدن به خورشید، از نزدیک و به صورت دقیق، بررسی کنند.

با خبرتک بمانید و در روزهای آینده، اطلاعات بیشتری از این ماموریت به دست بیاورید.

در انتها ویدیوی اتاقک کنترل را در لحظه ی فرود این کاوشگر بر روی سطح ستاره ی دنباله دار با هم می بینیم.


Average: 5 (1 vote)

سوالات خود را از خبرتک بپرسید

افزودن دیدگاه جدید

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
Fill in the blank.

کپی برداری و بازنشر مطالب در دیگر رسانه های دیجیتال، تنها با ذکر نام خبرتک به عنوان منبع و درج لینک به محتوای اصلی مجاز است.

تمامی حقوق برای مجله ی اینترنتی خبرتک محفوظ است.