کشف اقيانوس در قمر مشتری، اميد به يافتن حيات در سایر نقاط منظومه ی شمسی را تقويت کرد!

  • aragorn
  • 2015-04-07 12:26:13

کشف اقيانوس در قمر مشتری، اميد به يافتن حيات در سایر نقاط منظومه ی شمسی را تقويت کرد!

ناسا گفت دانشمندان با استفاده از تلسکوپ فضايی هابل، تاييد کردند که "گانميد"، يکی از قمرهای سياره ی مشتری دارای اقيانوسی است که زير لايه ای از يخ قرار گرفته است. پيدا کردن آب در بزرگترين قمر منظومه ی شمسی، اميد به وجود حيات در اين بخش از فضا را تقويت می‌کند.

به گزارش خبرگزاری رويترز، اين کشف، معمای بزرگترين قمر منظومه ی شمسی را حل می‌کند. در کاوش‌های فضاپيمای از دور خارج شده ی گاليله نيز طی سال های ۱۹۹۵ تا ۲۰۰۳ در سياره ی مشتری و قمرهای آن، در مورد احتمال وجود اقيانوس زيرسطحی در گانميد اطلاعاتی به دست آمده بود.

دانشمندان در يک کنفرانس تلفنی به خبرنگاران گفتند برای تاييد اين يافته، کارهای تجسسی زيادی انجام شده است.

گانميد، مانند زمين، يک هسته ی فلز مذاب دارد که ميدان مغناطيسی به وجود می‌آورد. اين ويژگی برای پديده‌های بصری مانند شفق درخشان قطب شمالی و جنوبی در قمر گانميد، زمينه ی جالبی فراهم کرده است.

وقتی مشتری می چرخد، ميدان مغناطيسی آن جا به جا شده و در نتيجه باعث تکان خوردن شفق نورانی گانميد می‌شود. دانشمندان، اين جا به جايی را اندازه‌گيری کردند و متوجه يک کاستی شدند. آن ها با استفاده از مدل‌های کامپيوتری دريافتند که يک اقيانوس آب شور و ناقل جريان برق که زير سطح قمر مشتری قرار دارد، بر قطب های مغناطيسی سياره ی مشتری تاثير می‌گذارد.

خوآکيم سائور؛ استاد ژئوفيزيک دانشگاه کلن در آلمان گفت: "سياره ی مشتری مانند فانوس دريايی است که ميدان مغناطيسی آن با جا به جايی فانوس دريايی تغيير می‌کند. تحت تاثير اين اقيانوس، زوايه ی جا به‌ جايی به شکل قابل ملاحظه‌ای کاهش می يابد."

این گزارش می‌افزايد داشنمندان با ساختن بيش از صد مدل کامپيوتری درباره ی تاثير يک عامل احتمالی ديگر بر شفق نورانی سياره ی مشتری تحقيق کردند. آن ها هم چنين با تکرار يک رصد هفت ساعته و ماورا بنفش از شواهد ضبط شده توسط تلسکوپ فضايی هابل، داده‌های مربوط به دو کمربند درخشان را تحليل کردند.

خوآکيم سائور گفت: "اين شيوه، ما را نسبت به دقت در اندازه گيری هايمان مطمئن می کند."

جيم گرين، مدير بخش علوم ستاره شناسی ناسا اين کشف را اثباتی شگفت‌انگيز، توصيف کرد و گفت: "آن ها برای مشاهده ی درون اجرام آسمانی با تلسکوپ، روشی تازه ای ابداع کرده‌اند."

به اين ترتيب، گانميد به فهرست قمرهای منظومه ی شمسی که زير سطح آن ها آب وجود دارد افزوده می‌شود. دانشمندان روز ۱۱ مارس 2015 گزارش دادند که قمر سياره ی زحل به نام انسلادوس نيز زير پوسته ی يخی خود، چشمه‌های آب گرم دارد. اروپا و کاليستو، از ديگر قمرهای مشتری هستند که ذخاير آب دارند.

دانشمندان تخمين می‌زنند که عمق اقيانوس قمر گانميد صد کيلومتر، يعنی ده برابر عمق اقيانوس‌های کره ی زمين است و زير پوسته ی ۱۵۰ کيلومتری يخ مدفون شده است.

هايدی همل؛ يکی ازستاره‌شناسان انجمن دانشگاه‌های ستاره‌شناسی، مستقر در واشينگتن گفت: "اين يافته گامی در جهت پيدا کردن محيط‌های دارای آب در شعاع دورتر از منظومه ی شمسی است." با خبرتک بمانید.


Average: 4.5 (19 votes)

سوالات خود را از خبرتک بپرسید

دیدگاه‌ها

  • 41
  • 36

من هنوز تو کف اون میمونیم که رفت و یک میمون دیگه برگشت! اقیانوس رو پیشکش!

افزودن دیدگاه جدید

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
Fill in the blank.
http://www.khabartek.ir/exchange_links_2/

کپی برداری و بازنشر مطالب در دیگر رسانه های دیجیتال، تنها با ذکر نام خبرتک به عنوان منبع و درج لینک به محتوای اصلی مجاز است.

تمامی حقوق برای مجله ی اینترنتی خبرتک محفوظ است.