کاوشگر Philae در Rosetta Mission مجددا بیدار شد!

  • aragorn
  • 2015-06-21 22:47:56

کاوشگر Philae در Rosetta Mission مجددا بیدار شد!

Philae؛ کاوشگر اتحادیه ی اروپا که آبان ماه سال گذشته بر روی دنباله‌دار P67 فرود آمد، اما پس از ۶۰ ساعت، از کار افتاد، دوباره فعال شده است!

Philae از فضاپیمای روزتا (Rosetta) که در مدار این دنباله‌دار قرار دارد جدا شد، بدون آسیب بر روی آن نشست اما چون زیر سایه یک صخره فرود آمد، برای شارژ باتری‌های خورشیدی‌اش با مشکل مواجه شد.

با این حال در همان زمان کوتاه Philae اطلاعات بسیار ارزشمندی را به روزتا ارسال کرد. Philae تمام اطلاعات را به روزتا می‌فرستد و روزتا آن ها را به زمین رله می‌کند.

کار اصلی Philae جمع‌آوری اطلاعات برای تجزیه و تحلیل خاک و یخ دنباله‌دار و ترکیبات آن است.

متخصصان در همان زمان، احتمال زیادی می‌دادند با نزدیکتر شدن دنباله‌دار به خورشید و افزایش ساعت‌های نورگیری Philae، این کاوشگر دوباره به کار بیافتد.

Philae به کار افتادن دوباره ی خود را در توئیتر با این پیغام اعلام کرد: "سلام زمین، صدای من را می‌شنوی؟"

روزتا هم با توئیتی پاسخ داد: "یک خبر فوق‌العاده، کاوشگر من؛ Philae، بیدار شده است."

محل دقیق فرود Philae برای دانشمندان روشن نبود اما سازمان فضایی اروپا یکشنبه اعلام کرد که با بررسی تصاویر و اطلاعات دریافتی از روزتا، به احتمال زیاد محل دقیق فرود را پیدا کرده است.

پروژه ی پرتاب سفینه ی روزتا، یکی از پیچیده‌ترین و دشوارترین طرح‌های فضایی تاریخ است که ۱.۴ میلیارد دلار هزینه داشته است.

این پروژه از حدود بیست سال پیش آغاز شد و ده سال پیش، سفینه ی روزتا و کاوشگر Philae به فضا پرتاب شدند.

این سفینه ی یکصد کیلوگرمی، اردیبهشت سال پیش، با مجموعه‌ای از مانورها آماده ی ملاقات (Space rendezvous) با مدار دنباله‌دار شد و پانزدهم مرداد (ششم اوت) برای اولین بار در تاریخ، توانست در مدار دنباله‌دار قرار گیرد.

برای این کار، رانشگر روزتا هفت دقیقه سوخت مصرف کرد تا آن را در موقعیت مناسب در فاصله سی‌کیلومتری دنباله‌دار قرار دهد، به نحوی که خود را از غبار و گاز متصاعد از آن دور نگهدارد و بتواند به خوبی از آن با دقت سانتی‌متر عکسبرداری کند.

دنباله دارها را به نام کاشفان آن ها نامگذاری می کنند و نام رسمی این دنباله دار ۶۷پی/چوریوموف-گراسیمنکو است. کلیم ایوانوویچ چوریوموف و سوتلانا ایوانووا گراسیمنکو در سال ۱۹۶۹ این دنباله دار را شناسایی کردند.

این دنباله دار هر ۶.۴۵ سال یک بار به دور خورشید و هر ۱۲.۴ ساعت یک بار به دور خود می‌چرخد.

دورترین فاصله ی این دنباله دار از خورشید ۸۴۰ میلیون کیلومتر (آن سوی مشتری) و نزدیکترین فاصله ی آن ۱۸۰ میلیون کیلومتر (بین مریخ و زمین) است و از این رو در کلاس مشتری قرار می‌گیرد. با خبرتک بمانید.


Average: 4.7 (20 votes)

سوالات خود را از خبرتک بپرسید

دیدگاه‌ها

  • 70
  • 43

این یکی از بزرگترین خبرایی بود که پارسال تو دنیای نجوم اتفاق افتاد

افزودن دیدگاه جدید

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
Fill in the blank.
http://www.khabartek.ir/exchange_links_2/

کپی برداری و بازنشر مطالب در دیگر رسانه های دیجیتال، تنها با ذکر نام خبرتک به عنوان منبع و درج لینک به محتوای اصلی مجاز است.

تمامی حقوق برای مجله ی اینترنتی خبرتک محفوظ است.