کاوشگر New Horizons بالاخره پس از 9 سال به پلوتون رسید!

  • aragorn
  • 2014-12-08 17:50:57

پس از تقریبا ۹ سال و پیمودن ۴.۸ میلیارد کیلومتر مسیر، کاوشگر New Horizons ناسا بالاخره به مقصد خود؛ سیاره ی پلوتون، نزدیک شد. این فضاپیمای ۴۸۰ کیلوگرمی در سال ۲۰۰۶ به فضا پرتاب شد تا قدم به مکانی از دنیا بگذارد که تا کنون هیچ فضاپیمایی در آن جا نبوده است. New Horizons قرار است در این سفر به بررسی سیاره ی کوچک پلوتون، قمرهای آن و سپس کمربند مرموز کویپر بپردازد.

لابراتوار فیزیک دانشگاه جان هاپکینز که این ماموریت را زیر نظر دارد، امروز صبح تایید کرده که New Horizons برای بار آخر از خواب بیدار شده و سیگنال روشن شدن آن توسط مرکز ناسا در استرالیا دریافت شده است. این سیگنال ۴ ساعت و ۲۶ دقیقه پس از ارسال از سوی New Horizons توسط مرکز زمینی دریافت شده است.

این فضاپیما در طول مسیر خود ۱۸ بار و هر بار بین ۳۶ تا ۲۰۲ روز به حالت "خواب" رفته بود. قرار گرفتن New Horizons در این حالت می‌توانست اطمینان خاطر بیشتری برای کنترل و مانیتور بهتر و جلوگیری از خراب شدن قطعات آن فراهم کند.

تیم کنترل فضاپیما در شش هفته ی آینده و پیش از آغاز کاوش فضاپیما در ۱۵ ژانویه 2015 مشغول بررسی و تست دستورات حین انجام عملیات خواهند بود. علاوه بر این انبوه سنسورهای New Horizons نیز مورد تست قرار خواهند گرفت. این سنسورها عبارت‌اند از: طیف‌نمای فروسرخ و فرابنفش، یک دوربین چند رنگی کوچک، یک دوربین تلسکوپ با رزولوشن بالا، دو طیف‌نمای ذره ی قدرتمند و یک ردیاب گرد و غبار فضایی.

این فضاپیما در ۱۴ جولای 2015 نزدیک‌ترین فاصله با پلوتون را خواهد داشت. ناسا انتظار دارد جزئیات اولیه از مشاهدات New Horizons را در ماه می 2015 دریافت کند و در جولای 2015 نیز تصاویر دقیقی از ماه‌های آن شامل Charon، Hydra ،Nix ،Kerberos ،Styx به زمین مخابره شود.

این فضاپیما پس از این عملیات دشوار، ۱۰ سال آینده را نیز به گشت و گذار در کمربند کویپر سپری خواهد کرد. اگر New Horizons بتواند از این مرحله نیز با موفقیت عبور کند، پیشبینی می‌شود که در سال ۲۰۳۸ به فاصله ۱۰۰ AU زمین برسد و بتواند اطلاعاتی را از فضای بیرونی هلیوسفر به زمین ارسال کند.

به دلیل فاصله ی بسیار زیاد پلوتون از خورشید و عدم توانایی صفحات خورشیدی در تولید الکتریسیته ی لازم، این فضاپیما از واحد آر.تی.جی یا ژنراتورهای ترموالکتریکی رادیوایزوتوپ به منظور تولید نیروی برق استفاده می‌کند. در این وسیله، گرمای ناشی از شکست طبیعی عناصر سنگین رادیواکتیو به مواد سبک‌تر بر طبق خاصیت ترموالکتریکی به جریان برق تبدیل می‌شود.

هال ویور، از محققین ناسا، در مورد اهمیت این پروژه می‌گوید: "New Horizons در پی اکتشاف نوع جدیدی از سیاره‌هایی است که ما تا کنون ندیده‌ایم. برای دهه‌ها گمان می‌کردیم که پلوتون تنها یک سیاره ی کوچک و عجیب در حاشیه ی منظومه شمسی ماست. اما حالا می‌دانیم که پلوتون دروازه ی ورود به دنیای جدیدی در کمربند کویپر است. New Horizons حالا می‌خواهد نخستین دید نزدیک از آن جا را امکان‌پذیر کند."


Average: 5 (1 vote)

سوالات خود را از خبرتک بپرسید

دیدگاه‌ها

  • 43
  • 40

اونا کجان ما کجاییم. ما 9 سال پیش داشتیم تو خیابونا... :(

افزودن دیدگاه جدید

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
Fill in the blank.
http://www.khabartek.ir/exchange_links_2/

کپی برداری و بازنشر مطالب در دیگر رسانه های دیجیتال، تنها با ذکر نام خبرتک به عنوان منبع و درج لینک به محتوای اصلی مجاز است.

تمامی حقوق برای مجله ی اینترنتی خبرتک محفوظ است.