نوکیا رفت! چه کسی اهمیت می دهد؟

  • aragorn
  • 2014-11-09 20:48:45

برند نوکیا دیگر رسما مرده است. بعد از این که مایکروسافت، نوکیا را خرید، چند ماه بعد بود که فهمید استفاده از نام نوکیا در پشت محصولاتش کمی غیر عادی است. به همین دلیل، نام خودش را جایگزین نوکیا کرد و یک اتفاق دیگر در تاریخ تکنولوژی را رقم زد!

البته لازم است توضیح دهیم که نوکیا نمرده است! بلکه بخش تحقیق و توسعه ی آن، هنوز هم در حال کار است، فقط دیگر حق تولید اسمارتفون با نام نوکیا را تا 10 سال آینده ندارد.

به هر حال، ما تا مدت ها بعد، نامی از نوکیا نخواهیم شنید و این برند را بر روی هیچ کدام از اسمارتفون های آینده هم نخواهیم دید. روی سخن ما در این بخش، با آن دسته از افرادی است که می گویند نوکیا مرده است و اصلا کسی به نوکیا اهمیت نمی دهد!

در زمانی نه چندان دور که سامسونگ و ال جی و اچ تی سی و بقیه، هنوز نمی دانستند که موبایل چیست، نوکیا بزرگترین تولیدکننده ی موبایل جهان بود و می شود گفت که بخش بزرگی از بازار موبایل را در اختیار داشت. اما با گذشت زمان و تبدیل شدن موبایل ها به اسمارتفون ها، نوکیا موفق به دیدن این تغییرات در بازار نشد و کم کم در سایه فرو رفت.

گفتنش سخت است که نوکیا چه اشتباهی انجام داد که این گونه بازار را باخت. مطمئنا نوکیا موج صفحات لمسی را در بازار ندید و فکر می کرد که سلیقه ی مشتریان هم ثابت می ماند. نوکیا در این موج، گرفتار شد و هیچ راهی به جز دست نیاز دراز کردن به سمت مایکروسافت برایش باقی نمانده بود تا بتواند از این طوفان، نجات پیدا کند.

ما آن هایی را که می گویند نوکیا مرده است و مایکروسافت آن را نابود کرده، سرزنش نمی کنیم. اما 10 سال قبل، هیچ کس، حتی خود نوکیا و مایکروسافت هم این روز را پیش بینی نمی کردند. امروز، نه تنها این اتفاق افتاده، بلکه از نظر ما حرکتی کاملا درست هم بوده، هم برای نوکیا و هم برای مایکروسافت! این را گذشت زمان، ثابت خواهد کرد.

در سراسر جهان، هیچ کس اهمیت نمی دهد که پشت اسمارتفونش نام نوکیا باشد یا مایکروسافت! در ضمن، نام مایکروسافت در جهان، بسیار پسندیده تر و جا افتاده تر از نوکیا نیز هست.

پس آسوده بخواب، نوکیا!

در حالی که نام نوکیا در قلب بسیاری از افراد که هنوز خاطرات دوران اوج آن را به یاد می آورند، تا ابد زنده می ماند، این نام، برای بسیاری از جوانان امروز، در حال فراموش شدن است.

زمانی، نام نوکیا، نشانگر اصالت، کیفیت و وفاداری بود. اما امروز...


Average: 5 (1 vote)

سوالات خود را از خبرتک بپرسید

دیدگاه‌ها

  • 52
  • 67

نوکیا برای من همیشه زنده میمونه... همیشه!

افزودن دیدگاه جدید

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
Fill in the blank.
http://www.khabartek.ir/exchange_links_2/

کپی برداری و بازنشر مطالب در دیگر رسانه های دیجیتال، تنها با ذکر نام خبرتک به عنوان منبع و درج لینک به محتوای اصلی مجاز است.

تمامی حقوق برای مجله ی اینترنتی خبرتک محفوظ است.