ریاضی دانان، راهی ارزان تر برای سفر به سیاره ی سرخ ابداع کردند!

  • aragorn
  • 2014-12-28 12:30:52

سال 2014 یکی از پر افتخارترین سال ها برای نجوم و فضانوری بود. اتفاقات زیادی در سال 2014 در این حوزه روی داد، اما شاید مهم ترین آن ها، فراگیر شدن تب سفر به مریخ باشد.

سفر به مریخ، هیچ گاه ارزش و اعتبار خود را از دست نداده است و بشر، همواره در تلاش برای یافتن راهی به سوی این سیاره ی سرخ بوده است. به تازگی، جمعی از ریاضی دانان، ادعا می کنند که دریافته اند که چه گونه می شود هزینه ی سفر به مریخ را به شدت کاهش داد.

آن ها می گویند به جای این که زمانی که مریخ نزدیک ترین فاصله به زمین را دارد به آن پرواز کنیم، بیایید سفینه را در مداری مانند مدار مریخ، ولی با سرعتی کم تر از حرکت مریخ در مدارش قرار دهیم. به این ترتیب، مریخ، خودش به سفینه رسیده و باعث فرود آن بر روی خودش می شود. با این کار، عملا دیگر به سوخت اضافی برای فرود سفینه احتیاج نداریم. با کاهش وزن سوخت، سفینه کوچک تر شده و هزینه ی پرتابش به فضا نیز به شدت کاهش پیدا می کند.

این نظریه کاملا درست و عملی است، اما یک مشکل بزرگ دارد! سفر بر طبق این نظریه، خیلی بیشتر از معمول به طول می انجامد. در حالت عادی 6 ماه طول می کشد که سفینه ای از زمین به مریخ برسد. حال اگر به این نظریه پیش برویم، چند ماه دیگر نیز برای فرود آن بر روی سطح مریخ به زمان پروژه اضافه می شود.

درست است که این روش برای ارسال انسان به مریخ، اصلا مناسب نیست. اما برای سایر پروژه های فضایی که زمان در آن نقش مهمی ندارد، کاملا مناسب است و می تواند هزینه های ناشی از پروژه های فضایی را به شدت کاهش دهد.

علوم فضایی و نجوم، یکی از حوزه های مهم علمی است که به صورت مستقیم و غیر مستقیم، بر روی پیشرفت علم و تکنولوژی و نحوه ی زندگی ما تاثیر می گزارد. بسیاری از فناوری ها و ابزارهایی که امروزه ما به صورت عادی از آن ها در زندگی استفاده می کنیم، در ابتدا به صورت اختصاصی برای استفاده در پروژه های فضایی تولید شده بوند. امیدواریم سال 2015 نیز سال خوبی برای این حوزه ی مهم علمی-تکنولوژیکی باشد. با خبرتک بمانید.


Average: 5 (1 vote)

سوالات خود را از خبرتک بپرسید

دیدگاه‌ها

  • 36
  • 54

ای خدا اگه اونا اشرف مخلوقاتن پس ما چی هستیم؟ اگه ما اشرفیم اونا کین؟

  • 43
  • 51

تقریبا 99% همه ی فناوریها از تکنولوژی فضایی الهام گرفتن. اون 1% هم بوگاتی ویرون هست که تکنولوژی فضایی ازش الهام گرفته!

افزودن دیدگاه جدید

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
Fill in the blank.
http://www.khabartek.ir/exchange_links_2/

کپی برداری و بازنشر مطالب در دیگر رسانه های دیجیتال، تنها با ذکر نام خبرتک به عنوان منبع و درج لینک به محتوای اصلی مجاز است.

تمامی حقوق برای مجله ی اینترنتی خبرتک محفوظ است.