دانشمندان در مورد پیامدهای دستکاری ژنتیکی انسان، هشدار دادند!

  • undying
  • 2015-12-26 23:30:04
دانشمندان در مورد پیامدهای دستکاری ژنتیکی انسان، هشدار دادند!

دانشمندان علم ژنتیک و متخصصان اخلاق در یک اجلاس بین‌‌المللی در واشینگتن اعلام کردند به کاربردن فناوری ویرایش ژنی در مورد جنین انسان برای مقاصد درمانی، تا موقعی که ملاحظات ایمنی حل و فصل نشوند، غیر مسئولانه است.

کارشناسان در این اجلاس در بیانیه‌ای گفتند ویرایش ژنی در جنین‌های انسانی برای اهداف پژوهشی، مادامی‌ که سلول‌های تغییر یافته برای ایجاد بارداری استفاده نشوند، مجاز است. 

به گزارش رویترز، این بیانیه در حالی صادر شد که بحث در مورد به کار بردن ابزارهای قدرتمند ویرایش ژنی تخمک، اسپرم و جنین انسان که می‌تواند دی‌ان‌ای کودکان را پیش از تولد تغییر دهد رو به افزایش است.

توصیه ی این گروه از دانشمندان در راستای درخواست‌های گوناگون برای ممنوعیت‌ استفاده از فناوری 9 CRISPR-Cas است که به سرعت تبدیل به روش مرسوم در ویرایش ژن توسط آزمایشگاه‌ها به دلیل سهولت نسبت به دیگر روش‌ها گردید.

با کمک این فناوری می‌توان ضمن بررسی دقیق ژن‌ها و یافتن خطاهایی که در کدهای یک ژن وجود دارد، از قیچی‌های مولکولی برای بریدن ژن معیوب و کارگذاشتن ژن سالم استفاده کرد.

موافقان این فناوری می‌گویند این روش دانشمندان را کمک می‌کند سریع‌تر از بیماری‌های ارثی جلوگیری کنند. مخالفان، نگران اثرات ناشناخته بر نسل‌های آینده هستند و می‌گویند والدین ممکن است وسوسه شوند ویرایش ژنتیک را برای بهبود بهره هوشی یا قابلیت‌های فیزیکی فرزندانشان انجام دهند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، این گروه، خواستار تشکیل یک مجمع دایمی بین‌المللی شد تا پژوهش‌ها در این حوزه را در سال‌های آینده هدایت کند.

متخصصان هشدار دادند اگر تغییرات ژنتیکی به جمعیت انسانی وارد شوند، حذف آن ها بسیار مشکل خواهد بود و به یک اجتماع یا کشور محدود نخواهند ماند.

آنان هم چنین این امکان را مطرح کردند که بهبود دایمی ژنتیکی بر روی زیرگروهی از جمعیت می‌تواند نابرابری‌های اجتماعی را تشدید کند.

نگرانی های اخلاقی در این مورد از زمانی افزایش یافت که محققان چینی در ماه آوریل اعلام کردند یک ژن معیوب را در دو جنین که توانایی رشد نداشتند اصلاح کردند.

جاکوب کورن، مدیر علمی برنامه ژن شناسی، می‌گوید بیانیه ی این گروه بسیار مسئولانه بود.

گاردین در ماه سپتامبر گزارش داد دانشمندان در بریتانیا درخواست مجوز کرده‌اند تا اصلاح ژنتیک را بر روی جنین انسان به عنوان یک پروژه ی تحقیقاتی با هدف توسعه ی انسانی انجام دهند. چند ماه پس از این که محققان چینی نخستین بار در جهان اعلام کردند دی ان ای جنین انسان را تغییر داده‌اند درخواست دانشمندان در بریتانیا مناقشه‌برانگیز شد. با خبرتک بمانید.


Average: 5 (4 votes)

سوالات خود را از خبرتک بپرسید

افزودن دیدگاه جدید

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
Fill in the blank.
http://www.khabartek.ir/exchange_links_2/

کپی برداری و بازنشر مطالب در دیگر رسانه های دیجیتال، تنها با ذکر نام خبرتک به عنوان منبع و درج لینک به محتوای اصلی مجاز است.

تمامی حقوق برای مجله ی اینترنتی خبرتک محفوظ است.