آیا با ظهور ساعت های هوشمند متعدد، باید منتظر ظهور ساعت هوشمند اوبونتویی هم باشیم؟

  • aragorn
  • 2014-09-13 14:52:00

همان طور که می دانید، اپل به تازگی از جدیدترین محصول خود با نام Watch رونمایی کرده است که ساعت هوشمند این شرکت به حساب می آید و طبق گفته ی خود اپل، امکانات و اپ های موجود برای آن و هم چنین، بسته شدن این دیوایس به دور مچ کاربران، به کاربران امکان خواهد داد تا موج جدیدی از استفاده و تاثیر تکنولوژی را در زندگی روزمره ی خود احساس کنند.

اما آیا به نظر شما و با توجه به بازار کنونی، اوبونتو هم باید ساعت هوشمند خود را تولید کند؟

اپل، دقیقا در زمان مناسب خودش به بازار در حال رشد ساعت های هوشمند پیوست. انتظارات ما از دیوایس هوشمندی که بر روی مچ دستمان بسته می شود، هنوز کامل نیست و به ثبات نرسیده است. طراحی بد، رابط کاربری ضعیف، کمبود امکانات، ظاهری نامناسب و نبود اپ های کافی برای آن، از جمله مشکلاتی است که کاربران کنونی ساعت های هوشمند با آن ها درگیر بوده اند و همه به دنبال محصولی هستند که این کاستی ها را جبران کند. این جا بود که ساعت هوشمند اپل، خود را به کاربران معرفی کرد!

با وجود تعداد زیاد ابزارهای پوشیدنی، از ساعت های هوشمند گرفته تا دیوایس های پوشیدنی کنترل سلامت و گام شمار و... فقط تعداد ناچیز 10 میلیون عدد از کل آن ها در سال 2013 در تمام جهان به فروش رسیده است که آماری بسیار شرمنده کننده بود! برای سال 2014 بدون در نظر گرفتن اپل و ساعت هوشمندش، پیش بینی می شود این رقم به 22 میلیون عدد برسد. ساعت هوشمند اپل هم که قرار است تا سال 2015 وارد بازار نشود!

این ها تنها بخش کوچکی از مطالبی بودند که در خبرتک منتشر شده بود و می شود دید که این بازار دارد به کجا می رود. IFA 2014 در برلین نیز شاهد ظهور تعدادی رقیب جدید در این زمینه بود. به هر حال، تولید و ظهور یک ساعت هوشمند اوبونتویی هنوز در دستور کار قرار نگرفته است!

رویای Convergence (همگرایی: تولید یک سیستم عامل واحد برای انواع دیوایس ها) در کنونیکال در صدر جدول توجهات قرار دارد و فعلا بیشتر بر روی بازار تلویزیون های هوشمند، تبلت ها و اسمارتفون ها تمرکز کرده است و جایی برای دیوایس های کوچک 1.5 اینچی باقی نگذاشته است. جالب ایت بدانید که Mir؛ سیستم مدیریت صفحه نمایش آینده ی کنونیکال، با تمام قدرتی که دارد، امکان مدیریت صفحات نمایش کوچک تر از 1.5 اینچ را ندارد. این یعنی فعلا نمی توانیم اوبونتو را بر روی ساعت های هوشمند قرار دهیم، مگر این که سایز صفحه نمایش آن ها را بزرگ تر کنیم!

زمانی که در ابتدای سال 2014 از جونو بیکون، مدیر اجتماع اوبونتو پرسیده شد که آیا برنامه ای برای تولید ساعت هوشمند مبتنی بر اوبونتو دارید یا نه؟ او در جواب گفت: "داشتن فرم جدیدی از اوبونتو برای دیوایسی دیگر، تنها باعث کاهش سرعت پیشرفت بخش های دیگر خواهد شد." بعد از دو سالی که از رونمایی نسخه ی اسمارتفونی اوبونتو می گذرد، به سختی می شود با او مخالفت کرد.

اما نباید ناامید شد!

چند ماه پیش در یک مصاحبه ی خبری، مارک شاتلورث، بنیانگذار اوبونتو، گفت که هماهنگی اوبونتو با دیوایس های هوشمند پوشیدنی نیز مانند تبلت ها و تلویزیون های هوشمند، در دستور کار اوبونتو قرار دارد.

بیایید واقع گرا باشیم!

باید گفت که ساختار و DNA کنونیکال به آن امکان ورود به بازار محصولات پوشیدنی را نمی دهد. کنونیکال همین الآن هم به اندازه ی کافی سرش شلوغ هست که نخواهد به گجت های هوشمند پوشیدنی فکر کند.

تیم کوک در روز معرفی ساعت هوشمند اپل گفت: "ما آیفون را برنداشتیم و رابط گرافیکی آن را تکه تکه نکردیم تا مناسب مچ دست شما شود!" این یک حرف کاملا اساسی است و تمام ماجرا را شرح می دهد! ساخت یک رابط کاربری جدید، مجزا و منحصر به فرد و هماهنگ سازی آن با سایر رابط های کاربری در ابزارهای متنوع، به هیچ عنوان کار ساده ای نیست.

صنعت ابزارهای پوشیدنی هنوز در ابتدای کار خود است و به هیچ عنوان دارای ثبات نیست. کنونیکال با ورود به این صنعت، در واقع، هزینه، زمان و کل تجارت خود را به خطر خواهد انداخت. هر تجربه ی ناموفق در این بازار، می تواند برای شرکت های قوی تر به منزله ی تجربه ی شخصی باشد و آن ها می توانند از شکست شرکت های کوچک تر در بازار رقابتی درس گرفته و به نفع خود استفاده کنند.

منتظر شدن و دیدن عملکرد شرکت های دیگر در این زمینه و درس گرفتن از پیروزی و شکست آن ها بسیار مشکل تر است. برای کنونیکال، بهتر است تا فعلا زمینه ی جدیدی را به زمینه های کاری خود اضافه نکند و سعی کند تا با ادامه ی راه فعلی خود، فعالیت شرکت های دیگر در زمینه های مختلف را نیز تحت نظر بگیرد و از دور، نظاره گر تقلای آن ها برای پیروزی باشد تا شاید بتواند درس های مهم تری بگیرد.

پس با این وجود، فعلا نباید منتظر ساعت هوشمند اوبونتویی باشیم. ولی برای این که بدانید ساعت هوشمند اوبونتویی به چه صورت خواهد بود، به این "لینک" رفته و ویدیوی آخر مطلب را مشاهده کنید و دیدگاه های خود را با سایر خوانندگان خبرتک به اشراک بگذارید. در ضمن، ویدیوی زیر را که تجربه ی کار با اوبونتو تاچ بر روی ساعت گلکسی گیر است را نیز از دست ندهید.

Average: 5 (1 vote)

سوالات خود را از خبرتک بپرسید

افزودن دیدگاه جدید

Plain text

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • نشانی صفحه‌ها وب و پست الکترونیک بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
Fill in the blank.
http://www.khabartek.ir/exchange_links_2/

کپی برداری و بازنشر مطالب در دیگر رسانه های دیجیتال، تنها با ذکر نام خبرتک به عنوان منبع و درج لینک به محتوای اصلی مجاز است.

تمامی حقوق برای مجله ی اینترنتی خبرتک محفوظ است.